Úvodní myšlenka působí poněkud nadneseně, narážíme tím na dnešní dobu kybernetickou, na komunikaci s druhými lidmi prostřednictvím technických prostředků.
řetězová komunikace
Propojení s lidmi má totiž různou kvalitu, která se liší tím, zda jde o přímý kontakt fyzické blízkosti, nebo pouze o elektronické sdělení popsané výrazovými prostředky, nebo zdokumentované fotografiemi či videonahrávkou. Rozdíl je v tom markantní, ať se to někomu líbí, nebo ne.
Posezení u stolu, kde si lidé mají co říct, je hřejivější a více osobní, zatímco mail, Skype a sociální sítě mohou působit nevěrohodně, často až odtažitě a chladně. Může se to pak projevit i na psychice člověka a na jeho přístupu k reálnému světu. Virtuální svět je zkrátka jiný. Někteří odborníci v oblasti psychologie varují před současnou podobou komunikace, zvláště mezi dětmi a mladými lidmi. Mohla by přerůst v cosi podivného, člověk by se snadno mohl proměnit na médium nebo stroj plný nevěrohodných emocí.
barevné ikony

Jaké budou děti dnešních dětí?

V současné době je situace alarmující. V Česku je každý den po dobu několika hodin připojeno k Internetu na chytrých telefonech zhruba 75 procent dětí a mladistvých, kteří se baví buď pasivní virtualitou sledováním filmů a videa, nebo aktivní virtualitou při hraní her, případně brouzdáním po sociálních sítích. Stejné procento dětí používá Internet v souvislosti s výukou ve škole. Tomuto trendu nechtěně napomáhají i někteří rodiče, dokonce 25 procent z nich zveřejnilo o svých dětech na Internetu něco, o čem jejich děti vůbec ani neměly tušení.
mobil s aplikací
Desetina dětí se již setkala s odcizením hesla a s jeho zneužitím, každé desáté dítě utrácí na Internetu velké peněžní částky. A dokonce téměř desetina dětí byla vystavena nepříjemné formě zneužívání osobních údajů. Nebezpečné také mohou být některé praktiky sexuálních deviantů, zejména pedofilů, kteří ve svůj prospěch zneužívají především dětskou nevinnou důvěru a naivitu. Kriminálních případů dětské pornografie a znásilnění bohužel stále přibývá. 

Categories: Internet

Related Posts

Internet

Kritické myšlení je základní pomůckou při hledání pravdy

Přečetli jste si to na internetu, tak to přece musí být pravda, nebo ne? Psali to ve zprávách, případně jste to i viděli v televizi, tak o tom už nelze pochybovat! A navíc, třeba o tom Read more…

Internet

Brigáda je důležitá

Snad žádní rodiče nejsou tak bohatí, aby plně dokázali vyjít vstříc potřebám svých dětí. Ti moudří se nenechají vytočit a prostě své děti motivují k tomu, že pokud mají finanční požadavky, ať se přičiní. Samozřejmě Read more…

Internet

Internet, rádce nadevše

Každý z nás má v sobě určitou nerozhodnost, která se dostane na povrch ve chvílích, kdy to potřebujeme nejméně. Třeba v období voleb. Pokud jsme bedlivě čtyři roky nesledovali přesně každý krok a každé rozhodnutí Read more…